Den otevřených dveří

Upoutávku na náš studijní program Elektronika a komunikační technologie brzy naleznete na YouTube.

Na vaše dotazy se budeme těšit v pátek 11.12. od 13:30 v online prezentaci oborů (sledujte Facebook FEKT).

Dotazy a odpovědi z on-line diskuze virtuálního DOD (24.11.):

Q: Jakým způsobem probíhá kombinované studium?
A: Přibližně 1x za dva týdny v pátek probíhá celodenní prezenční výuka (8x za semestr), která se skládá z přednášek (tutoriálů) a cvičení (počítače, laboratorní měření).

Q: Je nějaká možnost práce či brigády pro studenty v průběhu studia?
A: Ano, samozřejmě. Brigády ve firmách v oboru jsou běžné, často jdou kombinovat s prací na bakalářské a diplomové práci. Šikovné studenty zaměstnáme přímo na projektech, které máme "na škole", a nemusí tak jezdit do žádné firmy ;-)

Q: Jak je to s angličtinou během studia?
A: Během studia musí student absolvovat dva předměty anglického jazyka (Angličtina pro bakaláře, Angličtina pro elektrotechnické inženýrství) a volitelně i některé další např. Angličtina pro IT. Obecně: v životě elektroinženýra je technická angličtina naprosto nezbytná - musíte porozumět katalogovým listům a technické literatuře, která v češtině prostě dostupná není. Toto se týká bez výjimky všech technických oborů (strojařina, stavařina, chemie...). Do budoucna se bude rozšiřovat i nabídka odborných předmětů, které budou naši kolegové učit v angličtině.

Q: Co je typickou náplní práce absolventa?
A: To, co ho baví :-) Dlouhodobě (desítky let) je na trhu nedostatek kvalitních elektroinženýrů - kdo něco umí a není líný, může si vybrat zaměstnání dle svých představ, a to i v zahraničí. Náplní může být vývoj a výroba nových elektronických zařízení (antény, RF, procesory, analog i výkonová elektronika), testování elektroniky, simulace, modelování, programování (procesory, FPGA i web) nebo třeba zjišťování zdrojů rušení, plánování a měření skutečného pokrytí signálem mobilních operátorů v terénu...

Q: Je tedy i možnost se dostat na nějaké vyšší pozice ve firmách nebo je to hlavně o tom vývoji a práci v laboratoři?
A: Ano. Jsme v kontaktu s několika bývalými absolventy, kteří momentálně vedou úspěšné firmy o velikosti desítek až stovek zaměstnanců (návrh čipů, vývoj speciálních přístrojů pro biologické aplikace, vývoj a prodej radiových spojů...).

Q: Momentálně jsem v prváku na FSI, pokud bych chtěl příští rok k vám, šly by uznat předměty jako Matematika 1 nebo Fyzika 1, nebo bych je musel dělat znovu?
A: Je třeba posoudit obsah předmětů. Pokud se z větší části shodují, tak se předměty uznávají. U základních předmětů to bývá téměř vždy. Neuznávají se pouze předměty, které skončily "špatně", tj. stupněm D nebo E a také nelze uznat semestrální, bakalářskou nebo diplomovou práci.